Mátrai Róbert, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) osztályvezetője a hazai zöld pénzügyi termékekről és a hitelintézetek szerepéről beszélt a hazai lakóépületek energiahatékonysági felújításának finanszírozásában a MEHI szakmai konferenciáján. A prezentációról készült videó erre a linkre kattintva érhető el.

Mátrai Róbert, az MNB Fenntartható pénzügyekért és felügyeleti belső szabályozásért felelős főosztályának osztályvezetője a hazai helyzetet az IMF által összegzett adatok alapján jellemezte, amelyek szerint Magyarország energiahatékonysági mutatói kedvezőtlenek: uniós összehasonlításban a legalacsonyabbak között van az energiahatékony épületek aránya, a háztartások egy lakásra vetített energiafogyasztása pedig a legmagasabbak közt található. Egyértelmű, hogy az energetikai korszerűsítésekben nagy energiamegtakarítási és kibocsátáscsökkentési potenciál van, ennek realizálása azonban a GDP akár 40%-ának megfelelő beruházási összeget igényelhet a hazai lakóépületekbe. A hazai zöld pénzügyi termékek a hazai bankok termékkínálatában egyelőre minimálisan vannak jelen, holott a globális kereslet a zöld pénzügyi termékek iránt jelentősen növekszik.

Ezt felismerve, az MNB 2019-ben meghirdetett Zöld Programjának egyik pilléreként határozta meg a zöld pénzügyi termékek hazai támogatását. Az előadó bemutatta, hogy az MNB milyen eszközökkel tudja a hitelintézeteket az energiahatékonysági beruházások finanszírozásában való részvételre ösztönözni. A közelmúlt egyik fontos lépése, hogy az MNB tőkekövetelmény-kedvezményt biztosít a hitelintézetek számára, amennyiben hiteleik energiahatékonysági korszerűsítést vagy BB minősítésű lakás vásárlását finanszírozzák. Az MNB ugyanakkor előírja, hogy a bankok ezen ügyfeleik számára 0,3%-os kamatkedvezményt biztosítsanak. Az MNB célja a hazai hitelintézetek zöld termékekre irányuló tudatosságának növelése, a piacfejlesztés és az ún. ’zöld hipotézis’ hazai alátámasztása érdekében a zöld pénzügyi termékekkel kapcsolatos adatgyűjtés. Ez utóbbi az árazásban is érvényesíthető alacsonyabb hitelkockázat empirikus igazolását szolgálná hosszabb távon. Ezt felismerve, az MNB 2019-ben meghirdetett Zöld Programjának egyik pilléreként határozta meg a zöld pénzügyi termékek hazai támogatását. Az előadó bemutatta, hogy az MNB milyen eszközökkel tudja a hitelintézeteket az energiahatékonysági beruházások finanszírozásában való részvételre ösztönözni. A közelmúlt egyik fontos lépése, hogy az MNB tőkekövetelmény-kedvezményt biztosít a hitelintézetek számára, amennyiben hiteleik energiahatékonysági korszerűsítést vagy BB minősítésű lakás vásárlását finanszírozzák. Az MNB ugyanakkor előírja, hogy a bankok ezen ügyfeleik számára 0,3%-os kamatkedvezményt biztosítsanak. Az MNB célja a hazai hitelintézetek zöld termékekre irányuló tudatosságának növelése, a piacfejlesztés és az ún. ’zöld hipotézis’ hazai alátámasztása érdekében a zöld pénzügyi termékekkel kapcsolatos adatgyűjtés. Ez utóbbi az árazásban is érvényesíthető alacsonyabb hitelkockázat empirikus igazolását szolgálná hosszabb távon.